Tradiciniai renginiai

Užgavėnės

Užgavėnės – sena žiemos pabaigos šventė, žinoma visose Europos šalyse. Tai didelė džiaugsmo, juoko, linksmumo, įvairiais papročiais, apeigomis, burtais apipinta diena. Užgavėnės švenčiamos likus 7 savaitėms (46 dienoms) iki Velykų.

Plungės krašte iki šiol Užgavėnių linksmybėms ir šios šventės tradicijų išsaugojimui yra skiriama daug dėmesio. Kiekvienais metais tiek Plungės mieste, tiek rajone esančiuose kaimuose organizuojama Užgavėnių šventė. Giliomis tradicijomis garsėja Platelių apylinkėse organizuojama persirengėlių šventė. Plateliuose persirengėlių kompanijos, vadinamos “Užgavėnių žydais”, buvo populiarios nuo senovės. Pokaryje Užgavėnių tradicija priblėso, o buvo atgaivinta 7-to dešimtmečio II-oje pusėje. Nuo 1991 m. Užgavėnes organizuoja Žemaitijos nacionalinis parkas.

Plateliai nuo seno garsėja ne tik Užgavėnėmis, bet ir "ličynų" meistrais. 1996 m. Žemaitijos nacionalinis parkas Platelių informacijos centre organizavo Užgavėnių kaukių parodas, vėliau tapusias konkursais. 2011 m. Platelių dvaro arklidėse įrengta Užgavėnių ekspozicija. Žemaitijos nacionalinis parkas, Plateliai 2008 m. tapo patraukliausia Europos turizmo vietove už nematerialaus kultūros paveldo – Užgavėnių tradicijų – puoselėjimą.


 

Plungės miesto šventė

Plungės miesto šventė yra vienas reikšmingiausių ir daugiausiai plungiškių ir miesto svečių dėmesio sulaukiantis renginys. Senamiesčio aikštėje šventės dienomis šurmuliuoja tautodailės, amatų ir prekybos mugė, yra demonstruojami tradiciniai amatai. Šventė vyksta dvi dienas šeštadienį ir sekmadienį. Šventė vyksta birželio antroje pusėje.


 

Joninės

Nuo senų laikų žmonės pažymėdavo saulėgrąžos metą – pačią trumpiausią naktį. Trumpiausia naktis senovėje vadinta Rasos švente, arba Kupolinėmis. Įvedus krikščionybę, šventė buvo pavadinta Joninėmis. Jaunimas ir vyresni žmonės susirinkdavo gražiausiose vietose – paupiuose, paežerėse, pamiškėse, ant kalvelių. Sukurdavo didelį laužą, uždegdavo stebulę. Merginos pindavo gražiausių žolynų vainikus, prie laužo šokdavo, dainuodavo, šokinėdavo per laužą. Vidurnaktį jaunimas ieškodavo paparčio žiedo. Liksmindavosi iki saulei patekant.

Joninės – šventė, kurios metu žmogus bandė savo buvimą žemėje tapatinti su besikeičiančia gamta, stengdamasis įspėti jos paslaptis, gausiomis apeigomis, aukojimais ir būrimais užsitikrinti būsimą derlių. Sovietiniais laikais Joninų nešventė. 1958 – 1986 m. birželio pabaigoje arba liepos pradžioje prie Platelių ežero vykdavo žemaičių festivaliai. Nuo 1991 m. Joninės pagal senąsias tradicijas švenčiamos prie Platelių ežero.

Šventė Plateliuose organizuojama kiekvienais metais birželio 23-24 d.

   


 

Didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai

Atlaidai švenčiami dar nuo 17 a., kai ant Žem. Kalvarijos kalvų buvo pastatytos Kristaus kančios koplyčios. Kasmet miestelį aplanko tūkstančiai piligrimų, trokštančių ne tik praeiti visą Kristaus kančios kelią, bet ir pasimelsti prie stebuklingo Kristaus Motinos paveikslo, atgabento iš pačios tikinčiųjų širdies – Romos.

Didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai vyksta kiekvienais metais liepos 1 - 12 dienomis.

Daugiau informacijos.

 


 

Platelių plaukimo maratonas

Platelių plaukimo maratonas organizuojamas nuo 1982 m. Renginys vyksta liepos paskutinį šeštadienį Platelių ežere prie jachtų klubo. Tai yra tarptautinis plaukimo maratonas, kuriame gali dalyvauti visi norintys. Dalyviai pasirinktinai gali dalyvauti vienoje iš dviejų distancijų: 3,5 km ir 1,8 km.

Platelių plaukimo maratonas – tai ne tik plaukimo varžybos, bet ir įvairios pramogos, rungtys vandenyje. 

  


 

Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis

Tarptautinis Oginskio festivalis pirmą kartą įvyko 2006-siais metais. Festivalis dažniausiai rengiamas istoriniuose Mykolo Oginskio rūmuose. Jame dalyvauti kviečiami Lietuvos ir daugybės užsienio šalių klasikinės muzikos atlikėjai. Į festivalio programą įtraukiamos ir Oginskių kultūrinį paveldą tyrinėjančios mokslinės konferencijos, knygų pristatymai, dailės  parodos, susitikimai su Oginskių kultūros tradicijų  puoselėtojais.

Festivalio renginiais siekiama supažindinti visuomenę su muzikiniu, architektūriniu, literatūriniu Oginskių palikimu, atskleisti iki šiol neišnaudotas kultūros paminklų galimybes, aktualizuoti muzikinį, kultūrinį ir istorinį dvarų paveldą. Labiausiai šiuo festivaliu tikimasi sudominti jaunus žmones  – paskatinti juos domėtis Lietuvos ir kitų Europos šalių kultūra bei istorija.

Kiekvienais metais festivalis organizuojamas rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais.