Netoli Plungės yra medžiais apaugęs Kaušėnų kaimo kalnelis, kuriame 1941 metų liepos 15-16 dienomis buvo žiauriai nužudyta ir palaidota apie 1800 Plungės rajono žydų. Iš pradžių jie buvo 2 savaites laikomi uždaryti sinagogoje be maisto, antisanitarinėmis sąlygomis. Po to galintys paeiti buvo varomi pėsčiomis apie 5 kilometrus mirties keliu į egzekucijos vietą. Nebegalintys paeiti buvo sumesti į sunkvežimius ir vežami atskiromis grupėmis. Pasmerktieji patys turėjo išsikasti duobes, nusirengti ir atsistoti prie jų krašto...Kita atvežtoji aukų grupė turėdavo palaidoti mirusiuosius ir iškasti naują duobę sau...

Paskutinis Plungės žydas Jakovas Bunka, Antrojo pasaulinio karo veteranas, už kovinius nuopelnus apdovanotas ordinais ir medaliais, per karą praradęs senelius, mažiausią sesutę, tėvą ir brolį, visą likusį savo gyvenimą paskyrė nužudytų Plungės žydų atminimo įamžinimui ir saugojimui. Kartu su savo draugais medžio drožėjais lietuviais įkūrė Kaušėnų memorialą. Ąžuoliniai paminklai buvo kuriami nuo 1986 iki1989 metų.

Kiekvieną vasarą, trečiąjį liepos sekmadienį, Kaušėnuose vyksta nužudytų Plungės žydų prisiminimo ir pagerbimo ceremonija.

 

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!