Edukacijos Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centre

DROŽYBA IŠ MEDŽIO (vaikams ir suaugusiems). Užsiėmimo metu medžio meistras dalyvius supažindina su drožybai tinkama mediena, jos rūšimis, ypatybėmis. Pristato drožybai skirtus įrankius ir jų paskirtį. Kiekvienas edukacijos dalyvis į namus išsineša savo rankomis pagamintą dubenėlį, šaukštą, o gal net Užgavėnių kaukę.

ADVENTO IR KALĖDŲ PAPROČIAI (ikimokyklinio amžiaus ir 1-4 kl.). Dalyviai supažindinami su senosiomis Kalėdų eglutės puošimo tradicijomis, sužino, kada ir kur atsirado pirmosios eglutės ir jų puošimo būdai. Kokie buvo naudojami papuošimai? Kam papuošimui reikalingi obuoliai ir saldainiai spalvotais popierėliais. Užsiėmimo metu kiekvienas dalyvis pasigamina žaisliuką savo namų eglutei. Taip pat vaikai puošia edukacijos vietoje esančią gyvą eglutę savo atsivežtais obuoliais ir saldainiais.

KŪČIUKŲ KEPIMAS (vaikams ir suaugusiems). Jos metu dalyviai patys minkys kūčiukų tešlą pagardintą aguonomis, juos formuos bei šaus į senovinį duonkepį… O tada visi ragaus, užgerdami spanguolių kisieliumi.

VELYKINIŲ KIAUŠINIŲ DAŽYMAS VAŠKU (vaikams ir suaugusiems). Edukacijos metu pristatomi tradiciniai žemaitiški margučių raštai, spalvų gama ir jų reikšmės. Papasakojama kaip ir iš ko senovėje buvo gaminami augaliniai dažai. Supažindinama su Velykų tradicijomis ir valgiais. Vadovaudamiesi praktiniais patarimais ir naudodami medumi kvepiantį natūralų vašką, dalyviai margina kiaušinius.

KVEPIANTI BIČIŲ VAŠKO ŽVAKĖ (vaikams ir suaugusiems). Užsiėmimo metu senoviniu liejimo būdu gaminamos žvakės iš natūralaus medumi kvepiančio bičių vaško. Dalyviai sužinos, kas yra žibinčius ir kodėl burokas kartais šviečia. Išgirs apie senovinius šviestuvus gyvenamiesiems ir ūkiniams pastatams bei daug kitų įdomių faktų, kaip senovėje žmonės apsirūpindavo šviesa. Kiekvienas į namus išsiveš žvakę, kvepiančią bičių vašku.

ŽEMAIČIŲ MIELINIS PYRAGAS (vaikams ir suaugusiems). Kuo ypatingi žemaičių mieliniai pyragai? Ar žinote, kokie buvo senieji valgymo prie stalo papročiai? O ar kada nors girdėjote apie minkytuvą, piedį ar ližę? Į visus šiuos ir kitus klausimus atsakymai bus pateikti balto kvapnaus mielinio pyrago kepimo edukaciniame užsiėmime. Dalyviai vaišinami pyragu ir žolelių arbata.

ŽEMAIČIŲ KULINARINIO PAVELDO DEGUSTAVIMO EDUKACIJA (vaikams ir suaugusiems). Edukacinio užsiėmimo metu gaminami tradiciniai žemaitiški patiekalai: cibulynė, kanapynė, silkė su karštomis bulvėmis. „Užsiskaninimui“ patiekiamas vietinės gamybos lietas varškės sūris su medumi ar žemaitiškas mielinis pyragas ir kvapni žolelių arbata. Edukatorės užsiėmimo metu žemaitiškai papasakoja apie senovės stalo tradicijas, žemaičių valgymo įpročius, pasidalija tradicinių valgių gaminimo paslaptimis.

ANICELĖ PRIKEPS PLINCIU (1-6 kl.) Tai teatralizuota edukacija, kurioje vaikai patys įsitraukia į gyvenimišką, tikrumu alsuojantį spektaklį bei tampa jo dalimi, tarytum laiko mašina nusikeldami į XX a. pirmą pusę. Edukacijos vedančioji įsikūnija į tikrą asmenį – savo tetą Anicetą, taip suteikdama gyvosios istorijos patirtį vaikams…

BLYNŲ KEPIMAS (vaikams ir suaugusiems). Edukacinio užsiėmimo metu kepami mieliniai arba čirviniai (širdelės) blynai. Kepant mielinius blynus pasakojama apie Užgavėnes, tradicinius Užgavėnių šventės valgius, linksmybes ir papročius. Čirviniai blynai kepami senovinėje, dabar labai retai kur naudojamoje keptuvėje ant senovinio pečiaus. Kartu dalyviai yra supažindinami su senolių žemaičių stalo tradicijomis, pristatomi įvairūs senoviniai maisto gaminimo įrankiai ir įrenginiai: „mėnturis“, girnos, grūstuvė, ližė, duonkepis ir kiti. Užsiėmimo pabaigoje visi vaišinasi blynais ir žolelių arbata.

* pagal Kultūros paso programą.

Dalinai pritaikyta žmonėms su negalia.