Juvelyrikos paroda

Juvelyrikos paroda

Bus pristatoma Eglės Čėjauskaitės-Gintalės ir Viktorijos Daujotytės knyga „Žemaitijos balsai ir daiktai“. Į vieną leidinį sudėta juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės juvelyrika ir ją įkvėpusių profesorės V. Daujotytės žemaitiškų eilių kompaktinių diskų plokštelė.

2015 m. sukurta E. Čėjauskaitės-Gintalės paroda „Balsai ir daiktai“ (žemaitiškai „Balsā i daiktā“) sulaukė didelio susidomėjimo. Sukūrus naujų kūrinių, be to, pasirodžius naujai V. Daujotytės žemaitiškos poezijos knygai, kilo noras tai įamžinti. Suartinus senųjų tradicijų įkvėptą juvelyriką su poezija, praplečiamos ir vienos, ir kitos suvokimo ribos. Knyga išryškina ir skirtingų kartų kūrėjų meninės raiškos sąskambius, atskleidžia daiktų bei poezijos bendrystę.

Leidinyje įamžinti objektai – škaplieriai, senovine pynimo technika sukurtos buities detalės, audimo staklių šaudyklės, ližės duonai pašauti į krosnį, sviestmušio dalys – šiuolaikiniam žmogui primena primirštus religinius, tautinius, folklorinius Lietuvos tapatumo akcentus ir taip padeda juos išsaugoti ateičiai.

112 puslapių albume-kataloge spausdinama V. Daujotytės pratarmė, juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės žodis, menotyrininkės Jurgitos Ludavičienės recenzija, prof. Alfredo Bumblausko, Petro Repšio ir Romualdo Inčirausko tekstai. Leidinį, kuriame gimtąja kalba šneka dvi žemaitės, dailininkas P. Repšys vadina paminklu savo namams.

Menotyrininkės J. Ludavičienės nuomone, žemaitiškos V. Daujotytės eilėraščiai nepuošnūs pilni pauzių, sustojimų, lėti, dažniausiai liūdni ir visuomet kupini savo vertės pojūčio. [...] Tie žodžiai suteikia daiktams skambesį – rūstoką, žemaitišką. Bet viskas tinka, nes ir daiktai iš Žemaitijos, ir Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, ir jos giminė – iš ten pat; čia toks verbalinis ir objektinis grįžimas ten, iš kur, pasirodo, niekada ir nebuvai išėjusi. Kartais žodžiai eina paraleliai daiktams, kartais iš jų lieka tik kelios sietu sugautos raidės, sudarančios žemaitišką dialogą. Daiktai, anot V. Daujotytės, „iš daiktiškumo gavę kūną“, įgavę vardą nuo žmogaus žvilgsnio“.

Žemaitiškas eiles, įrašytas į CD, skaito mėgėjų teatro aktorė iš Telšių rajono Vida Čėjauskienė.

E.Čėjauskaitės-Gintalės paroda „Balsai ir daiktai“ Plungės Žemaičių dailės muziejuje bus eksponuojama iki rugpjūčio 12 d.

Parodą ir albumo-katalogo leidybą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Leidinyje, kuriame atsiskleidžia žemaitiškų eilių ir jos įkvėptų juvelyrikos bei mažosios plastikos darbų sintezė, atskleidžia etninės kultūros paveldą bei aktualizuoja Žemaitijos regiono unikalumą. Sutelktos trijų moterų – poetės, juvelyrės ir neprofesionalios aktorės – pajėgos populiarins Žemaitijos regiono kultūrą ir padės puoselėti regiono savitumą, svarbų Lietuvai, švenčiančiai atkūrimo 100-metį.

  • 2017-07-05  nuo 16:30
2017-07-05 16:30 2017-07-05 16:30 Europe/Vilnius Juvelyrikos paroda Bus pristatoma Eglės Čėjauskaitės-Gintalės ir Viktorijos Daujotytės knyga „Žemaitijos balsai ir daiktai“. Į vieną leidinį sudėta juvelyrės E. Čėjauskaitės-Gintalės juvelyrika ir ją įkvėpusių profesorės V. Daujotytės žemaitiškų eilių kompaktinių diskų plokštelė. 2015 m. sukurta E. Čėjauskaitės-Gintalės paroda... --- //www.visitplunge.lt/renginys/juvelyrikos-paroda/date-20170705/ Žemaičių dailės muziejus, Parko g. 1, Plungė, Plungė, Plungėje